Menu

Results for category "Bilgiler"

7 Articles

Son 15 yılın en iyi 100 Rock albümü: Part 2 – Indie/Alternative Rock

arctic-monkeys-may-esquire-magazine-43

Geçen hafta yayınladığım yazının devamı.

Sevgili Gitar Ekipmanları okurları, geçen hafta yaptığım rock / metal listesinin, indie/alternative rock versiyonu niteliğinde kronolojik olarak sıraladığım listeyi aşağıda bulabilirsiniz. Bu listeyi daha çok editörün tavsiyesi olarak yorumlamanızı rica edeceğim. İlla ki sizin için olmazsa olmaz, atladığımız ya da haksızlık ettiğimiz mükemmel gruplar olacaktır. Ancak geçtiğimiz 15 yıl içerisinde dinlemeyi atladığınız ve bu liste sayesinde haberdar olduğunuz bir albüm olursa ne mutlu bize!

Read More →

Son 15 yılın en iyi 100 Rock albümü: Part 1 – Hard Rock

Ghost-20151

Sevgili Gitar Ekipmanları okurları, 2015 yılını bitirmemize haftalar kala sizler için “Son 15 yılın en iyi 100 Rock albümü” isimli bir tavsiye listesi hazırlama kararı aldım.Listeyi Hard Rock ve Indie/Alternative Rock olarak iki kategoriye ayırdım.Bu iki farklı kategoride son 15 yılın en iyi 100 albümünü kendi müzik zevkimin rehberliğinde, sanatçıların kitlesel ve müzikal başarılarını dikkate alarak seçtim.Sıralamayla ilgili alıngan okuyucularımız olabiliyor.Bu nedenle kronolojik bir sıralama yaptım.Büyük ihtimalle unuttuğum ya da haksızlık ettiğim albümler/müzisyenler olmuştur.Lütfen sevdiğiniz sanatçıları listede göremezseniz alınganlık yapmayın.Bu listeyi editörün tavsiye ettiği albümler olarak düşünebilirsiniz…

Read More →

Rock ve Metal Dünyasının 50 Önemli Gitaristi

Guitarist_Montage              Sizler için Rock ve Metal Dünyasının geçmişten bugüne en sevilen ve önemli 50 gitartistini seçtim.İnternette bazı yabancı sitelerde benzer bir takım sıralamalar var.Ancak hepsinden farklı bir yazı hazırlamaya çalıştım.

Değerlendirme yaparken en iyi, en karizmatik, en teknik ya da en hızlı gibi alt kategoriler yerine; gitaristlerin müzikal kariyerlerindeki duruşlarını bütünüyle ele aldım.Bu sebeble kafanızda “ama Joe Satriani, Kurt Cobain’den daha iyi gitar çalıyor kiii” gibi gereksiz düşünceler oluşmasın.Seçimleri yaparken kendi müzik zevkim bana rehberlik ettiği için; illaki atladığım, unuttuğum ya da haksızlık ettiğim bazı isimler olmuştur…

Read More →

Sahne Deneyimi ve Ufak Tavsiyeler

Herkese Selam,

Bugün şu ana kadar çaldığım mekanları, başıma gelenleri ve çıkardığım dersleri düşündüm. Ve bu ufak birikimi sizlerle affınıza sığınarak gitarist bakış açısıyla paylaşmak istedim.
Aşağıda yazdıklarıma katılanlara kadar muhakkak katılmayanlar da olacaktır. Çünkü müziğin ve sesin kuralı yoktur. Aynı okuduğunuz bu cümle gibi özneldir.

Ufak bir giriş yapmak gerekirse, sahnedeki ses “İçerisi” ve “Dışarısı” olarak ikiye ayrılmaktadır.
Read More →