Menu

Dede Korkut – 1513 İncelemesi

Herkese selam!

1513 overdriveBu yazımda sizlere, pedallarının arkasında yazdığı gibi “el emeği göz nuru” olan, tamamen Türk üretimi ve Dede Korkut Pedallarının özgün dizaynı olan “1513” adlı overdrive pedalını tanıtacağım.

1513 pedalının en heyecan verici tarafı, tamamen özgün bir dizayna sahip olması. Karşımızda başka bir Tubescreamer klonu, ya da butik bir pedalın devresinin bire bir kopyalanmış ve daha ucuza üretilmiş bir versiyonu yok. Tamamen bir ar-ge sonucu geliştirilmiş olan, özgün bir devre dizaynı var.

Dış Görünüm / Kasa

Pedal, tank gibi bir metal kasaya sahip. Uzun yıllar ayağınızın altında size teklemeden hizmet edeceğinin garantisini verir gibi. Pedalın el yapımı olduğunu kesinlikle kasasından hissetmeyeceğinize emin olabilirsiniz :) . Aynı boyuttaki diğer analog pedallarıma göre hatta bir miktar daha ağır gibi. Üzerinde tamamen dijital baskı olan ve bence oldukça güzel bir görsel var. Sırasıyla Volume , Level ve Drive knob’ları, crunch, boost ve dirt switch ‘leri mevcut. Led’i de mavi ve oldukça parlak dolayısıyla karanlıkta görünürlüğü gayet iyi.

Kontroller ve İşlevleri

Volume : Volume ayarı pedalın global çıkış seviyesi ayarı. Oldukça sinyalinizi yükseltebilen ve rahatlıkla clean boost amaçlı kullanabileceğiniz bir aralığa sahip.

Crunch: Crunch modu ile tona treble frekanslar ekleniyor. Örneğin benim gitarımdaki Fat 50’s manyetikler single coil olmasına rağmen oldukça koyu. Dolayısıyla tona canlılık katan oldukça kullanılabilir frekanslar bunlar. Treble ‘dan çok Presence gibi aslında.

Level ve Boost: Pedalın üzerindeki boost switch ile level knob’u aktif oluyor. Ve gerçekten bluesy tonlardan tutun sıkı rock tonlarına kadar güzel bir yelpazeyi yakalamanızı sağlıyor. Köklerseniz lambalı amfi gibi bir satürasyona giriyor ve fuzz tonlara yaklaşıyor. Pedalın frekansları, grupla çalarken mix de öne çıkmak için oldukça kullanışlı. Güzel bir frekans aralığı var.

Drive: Tuşe ile erişilebilecek maksimum dinamik drive ayarı. Şöyle ki, tellere sıkı bir akor vurduğunuzda erişebileceğiniz maksimum drive’ı belirliyorsunuz bu kontrolle. Pedal tuşeye oldukça hassas ve tuşeniz ile maksimum ulaşabileceğiniz drive ‘ı da sınırlamanıza olanak tanıyor.

Dirt: Dirt modu ile tonunuza bass frekanslar ile bir miktar gain ekleniyor. Ve pedal çok daha gövdeli, çok daha hacimli bir hale geliyor. Bu da tiz manyetikler için oldukça kullanışlı.

Tonlar

Tonlar oldukça organik. Oldukça kullanılabilir. Daha önce de dediğim gibi bluesy tonlardan bayağı sıkı rock tonlarına kadar bir yelpazeyi kapsıyor. Abartıp kontrolleri köklediğinizde satürasyona giriyor ve fuzz gibi sesler çıkartabiliyorsunuz. Pedalı iyi ayarlamak gerekiyor. Çünkü pedal humbucker’lı bir gitarı tizleştirip, Single coil bir gitarı hacimli hale getirebiliyor. Dolayısıyla ne istediğinizi ve neye ihtiyacınız olduğunu gerçekten bilmeniz gerekiyor. Aradığınızı da tutturunca demeyin keyfinize :)

Açıkçası yerli malı böyle özgün bir tasarımın bu denli başarılı ve organik olması beni çok gururlandırdı. 79 dolar gibi bir fiyata sahip olabiliyorsunuz. Dede Korkut pedallarına başarıların devamını diliyor ve izninizle ben biraz daha pedalı kurcalamaya devam ediyorum. Bu arada aşağıdaki tüm gitar tonları bu pedaldan ve hafif reverb ile çıktı. Compressor vs de yok. İyi dinlemeler :)

Dede Korkut Pedalları: http://www.dedekorkutpedal.com

Müzik ile kalın,
Özgür

Leave a reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>