Menu

Boss OD1X İncelemesi

Boss OD1XMerhabalar,

Bugün aslında çok eskilerden var olan ancak tekrar aramıza kabuk değiştirerek katılan bir overdrive pedalını inceleyeceğiz. Analog pedal dünyasına aslında 80 ‘ler de katılan Boss OD-1 pedalı eskiden sadece “Level” ve “Overdrive” knoblarından oluşuyordu. Şimdi tamamen kabuk değiştirerek tekrar karşımıza çıktığını görüyoruz. Aslında reverb pedalı denemek için gittiğim Zuhal Müzikte reverb pedalını bir overdrive ile denemek istediğimi söylediğimde bana od1-x çıkarttılar. Bende sayelerinde uzun uzun kurcalamış oldum.

Boss OD-1X nasıl bir pedal?

Boss OD-1X ‘in görünüşü aynı gibi dursada SD-1 gibi standart boss pedallarından çok daha farklı. Üzerindeki yaldızlı gibi olan boya ve knobların metalik duruşu pahalı bir hava katmış. Bana normal boss’lardan biraz daha ağır ve sağlam hissi uyandırdı. Ebay ‘de zaten 80’lerden bile üzerinde tepinilmiş boss chorus pedallarını düşününce, zaten sağlamlığıyla kendini kanıtlamış olan firma, bunu biraz daha öteye taşımış. Pedalın üzerinde 2 band eq (Low & High) , Drive ve Level knobları mevcut ve hepsi tepkisel olarak çok hassas kısacası harika çalışıyorlar.

Eski OD-1 ‘lerden farkı ne diye soracak olursanız, görsel olarak OD-1 ‘in 2 band eq eklenmiş hali gibi gelse de aslında bambaşka bir pedal haline getirmişler. Özel yapım DSP , ve BOSS’ un yenilikçi Multi-Dimensional Processing (Çok Boyutlu İşlem) özellikleriyle aslında dijital bir pedal haline gelmiş. Hemen benim gibi kestirip atmayın, pedal gerçekten güzel :)

Boss OD-1X tonu nasıl?

Pedal hard-clipping bir overdrive pedalı. Bayağı bayağı vox tonları var karakter olarak. Son derece ingiliz tınlayan bir pedal. Önceki paragrafta dijital dedik ama dijital olduğunu araştırmasam, dijital olduğuna inanmam son derece tuşe tepkisine ve volume pot’una duyarlı. Pedalın dijital olması sayesinde eq knob’ları mükemmel derecede tepki veriyor. Alt frekansları single coil ‘ler ile gayet net alabiliyorsunuz. Pedal çok hafif overdrive tonlarından, neredeyse hard rock çalabileceğiniz tonlara kadar yelpazesi var. Humbucker’lı bir gitarınız varsa çok rahat ac/dc çalarsınız mesela. Pedalın da ingiliz karakterli olmasından dolayı son derece yakışacağını düşünüyorum. Meksika üretimi classic 50’s stratocaster ile denedim ve bridge manyetiğiyle bile son derece dolgundu. Yüksek gainlerde yaptığınız arpejlerde hiç bir notayı yutmaması da boss’un MDP teknolojisinden kaynaklanıyor. Eğer aşırı derecede net ve hi-fi tınlayan ingiliz karakterli bir overdrive pedalı arayışınız varsa, kesinlikle tavsiye ediyorum.

Müzik ile kalın,
Özgür.

Leave a reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>