Menu

Gitar Öğrenmek İstiyorum

Etrafımda o kadar çok;

“Gitara başlasam, yaşım geçti mi?”
“Hangi gitarı almalıyım?”
 “Elektro gitarla mı yoksa akustik ile mi başlanmalı?”
“Klasik gitar ile akustik gitarın farkı ne?”

gibi sorular duyuyorum ki. Gelin görün ki, ülkemiz imkanlar açısından, 90 yıllarına göre katbekat iyi durumdadır. Artık bırakın büyük markaları, Amerika’da var olan bir çok butik gitar ve
ekipman üreticileri bile distribütörlük vermiş durumda. Avrupa fiyatları neredeyse Türkiye ile kafa kafaya lakin paramız ne yazık ki hala pul. Neyse bu mevzulara girersek çıkamayız.

Konumuza geri dönersek;

hendrix1

  Enstrüman çalmaya başlamanın yaşı yoktur.
 15 yaşınıza yeni basmış olmanız ile, ikinci baharı yaşıyor olmanızın, gitara başlamanızda herhangi bir etkisi yoktur. Bence karar verme kıstası bile olmamalıdır. Gitar o kadar uçsuz     bucaksız, o kadar gelişmeye ve geliştirmeye açık, o kadar göreceli bir enstrümandır ki… Hayatta tatmak istediğiniz, hayatınızın bir parçasında tecrübe etmek istediğiniz bu enstrümanı (hobi, iş, profesyonel eğitim ya da hayatınızda her nereye koymak isterseniz) çalmayı gerçekten istiyorsanız, önünüzde sizden başka hiç bir engel yoktur. Örneğin, 30 yaşında gitar çalmaya başlamış, ve 40 yaşında teknik ve tuşe olarak inanılmaz yerlere gelmiş bir çok gitarist bulunmaktadır.

 

stevie1 Hangi gitarı almalıyım?
Gitarlar çok genel anlamda, Elektro, Akustik, Klasik ve Bas gitar olmak üzere dörde ayırabiliriz. Bu enstrümanlar bambaşka dünyalardır. Genelde gitaristler bir tanesine çok hakim olup, diğerini de “kendilerini ifade edebilecek kadar” çalabilmektedir. Hangi enstrümana heves duyuyorsanız, o enstrümanı almalısınız. Örneğin elektro gitar sesine ya da görünüşüne aşık olan bir kişi kesinlikle elektro gitar almalıdır. “Elektroya başlayacaksan önce akustik ile başla.” cümlesi tamamen yalan dolan. Bence bir gitaristin ömrü ne yazık ki (hayatı sadece gitar olan, inanılmaz bir virtüöz değilse), sadece bir gitar türüyle kendini tam anlamıyla ifade etmeye yetmektedir.

 

pacodel

Klasik gitar ile akustik gitarın farkı nedir?
Klasik gitar öğrenmek istiyorum diyorsanız;
Klasik gitar  genel anlamda, Flamenko ve Klasik Batı Müziği türlerini icra etmek için var olan bir enstrümandır. Akustik gitardan ayıran en büyük özelliği naylon telli olmasıdır. Klasik gitar öğrenmek istiyorum diyorsanız, şunu unutmayın. Klasik gitar, penasız, yani parmak kullanılarak çalınır.

Akustik gitar öğrenmek istiyorum diyorsanız;
Blues, Rock ve Pop türündeki müzikleri icra etmek için var olan bir enstrümandır. Klasik gitardan ayıran en büyük özelliği çelik telli olmasıdır. Akustik gitar, genelde pena kullanılarak çalınır. Klasik gitardan kendi naturel (herhangi bir amfi vs kullanılmadan) sesi, klasik gitardan bir nebze daha gürdür.

 

Çok genel anlamda gitar çalmak ve gitarlar konusunda kafanızdaki bazı soru işaretlerini giderdiğimi umuyorum.
İleri ki zamanlarda, çok daha detaylı bilgiler ve ekipman incelemeleri yazacağım.
Umarım gitar öğrenmek istiyorum diyenlerin kafasındaki bazı soru işaretlerini giderebilmişimdir.

Müzik ile kalın.
Özgür.

Leave a reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>